Chanel No. 5 - Kráľ parfumov

Autor: Mariana Tokarčíková | 2.2.2011 o 17:50 | Karma článku: 5,32 | Prečítané:  1337x

Mnohými ženami milovaný a rovnako tak mnohými ženami nenávidený. Kráľ parfumov snáď najznámejšej módnej návrhárky Coco Chanel. Slávny výrok Marilyn Monroe hovorí: „Keď idem spať, tak zahalená len do Chanelu No. 5".

„Práve tak famózny, ako sama jeho stvoriteľka"

Táto silná, syntetická, dnes už možno rokmi zaváňajúca vôňa uzrela svetlo sveta 5. Mája roku 1921. Coco mala už dosť ľalií a drevných ruží a túžila vytvoriť vôňu syntetickú. Chcem dať ženám umelý parfém. Áno, naozaj myslím umelý, ako oblečenie. Niečo, čo bolo vytvorené. Chcem parfém, ktorý je kompozíciou." Povedala. V tej dobe, boli v móde vône kvetinové. Také tie  „pekné". No ona mala inú ambíciu. Vytvoriť kontrast niečoho škaredého v spojení s niečím krásnym, čo ešte viac vyzdvihne nádheru objektu. Chcela unikátnu vôňu, abstraktnú a odrážajúcu osobnosť.

Kráľ parfumov

Vytvoril ho skvelý chemik Ernest Beaux, ktorý začal vyvíjať syntetické, dlhotrvajúce parfémy. Inšpiroval sa vraj polnočným slnkom, jazerami a riekami polárneho kruhu a tak vznikol on „číslo päť". Coco si vraj vybrala fľaštičku s týmto číslom a podľa neho ho aj pomenovala. Na rozdiel od súčasných parfémov, ktoré mali zložité, brúsené flakóny a názvy ako „Večerná romanca", bola päťka diametrálne odlišná. Jednoduchý flakón, s ešte jednoduchším názvom sa stal legendou a bol tak unikátny a rozpoznateľný, že konkurenti Chanelu sa márne snažili vytvoriť niečo, čo by ho predstihlo.

Coco s radosťou prehlasovala, že ak chce byť žena pobozkaná, navonia sa týmto parfémom. Zahalí ženu do zmyselnosti a elegancie. Dodnes vyhráva prvé priečky medzi vôňami a predá sa z neho ročne okolo 20 miliónov flakónov. Do siene slávy FiFi bol zaradený v roku 1987.

Osobne používam iba túto vôňu a milujem ju. No ako veľa poznám nadšencov, tak aj veľa odporcov. Naozaj je v nej cítiť syntetiku a je to silný parfém, ktorý svojou vôňou s obľubou dokazuje, do ktorého roku sa jeho výroba datuje. Ja na ňu však nedám dopustiť a je súčasťou každého môjho dňa.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ako naozaj vyzerajú miesta späté s únosom Kováča ml.

Kde sú, čo sa tam stalo a ako sa odlišujú od filmového spracovania?

KOMENTÁRE

Príbeh pokrivených amnestií už nebude mať ďalších hrdinov

Okrem tých, čo sa zachovali hrdinsky v najtemnejších časoch.


Už ste čítali?