Stratená - Raj v Raji

Autor: Mariana Tokarčíková | 31.1.2011 o 18:05 | (upravené 31.1.2011 o 18:43) Karma článku: 9,74 | Prečítané:  1808x

Narodila sa tu moja starká a ja som túto čarovnú dedinku prvýkrát videla už ako bábätko. Matne si spomínam, ako si moje malé nemotorné nožičky cupitali hore rozsiahlou lúkou. Nik sa nemusel báť a nik ma nemusel strážiť. Hustá premávka mesta sa tu vo chvíli zmenila na rajské ticho, vôňu rozkvitnutých kvetov a príjemný chlad ťahajúci sa od mohutných skál.

Minútka histórie

Táto malebná obec, ležiaca v juhozápadnej časti Slovenského Raja vznikla približne v 18. Storočí. V staršej slovenčine to bola Ztracena, maďarsky Sztracenahuta a nemecky Verlorenseifen. Svoj názov Stratená  však dostala zrejme od potoka Strateník, ktorý sa stráca kdesi v podzemí. Bola to pôvodne banícka obec a v roku 1723 v nej Csákyovci postavili vysoké pece. Posledná z nich pracovala ešte do roku 1927. V malom kostolíku je vystavená plastika majstra Pavla z Levoče. Je to územie s hlbokými dolinami a vysokými horskými chrbátmi.

stratená

Myslím,

že táto dedinka je jedna z najkrajších na Slovensku. Pamätám si na obrázky, ktoré mi starká ukazovala, keď som bola malá. Pamätám si na Stratenskú bárnu, ktorú počas druhej svetovej vojny Sovietske vojská vyhodili do vzduchu. Pamätám si tiež, ako sme sa prechádzali po lesných cestičkách a úbočiach a starí rodičia mi ukazovali všetky zaujímavé veci a spomínali na staré časy.

Posledný dom, najbližšie pri cintoríne pod vysokými chladnými skalami patril práve mojej prababičke. Každé leto sme tam pár dní pobudli a ja som sa vždy veľmi tešila. Od útleho veku až podnes. Vždy sa teším, ako budem ležať v hustej tráve a civieť na tak krásnu modrú oblohu, na milióny hviezd, ktoré na tomto mieste neschová smog. Na príjemný chlad, ktorý sa počas celého leta nezmení na ukrutné horúčavy. Aj na rozkvitnuté kvety, z ktorých si aj po štrnástich rokoch pletiem venčeky. Na zlatú tetu S., babkinu najlepšiu priateľku a na moju milovanú trasu až do Dobšinskej ľadovej, kde si stále sadnem k malej fontáne a nostalgicky sa usmievam.

stratená

Tak toto je najkrajšie miesto na zemi, najčarovnejšie útočište pred všetkým zlým. Najlepší liek na zlomené srdce.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Neplačú, rovno to skončia. Na Slovensku pribúda samovrážd mužov

Celosvetovo si na život siahne dvakrát viac chlapov ako žien, u nás je tento pomer trojnásobne vyšší. Prečo a čo s tým?

ŠPORT

Dravecký o vyhodení: Beriem všetko na seba

Dravecký si s veľkou pravdepodobnosťou nezahrá na olympiáde.

PRIEVIDZA

Zničil päť lietadiel. Ficov brat za leteckú nehodu pokutu nedostal

Za haváriu na letisku obíde Ladislav Fico bez trestu.


Už ste čítali?