reklama

Zelené zlato nazývané Káva

Blíži sa k štvrtku a ja sa už podvedome neviem dočkať piatka, keď si tašku hodím na gauč v tej našej malej, voňavo - zadymenej kaviarni. Vonku stále mrzne, pri našom stole horí sviečka a vnútri je príjemne teplo. Dokonalá idylka. Sympatická čašníčka sa na nás od pultu usmieva a ak by chcela, bez opýtania by nám s úplnou istotou mohla priniesť dva veľké espressá s mliekom a dve škatuľky cigariet. Od vedľajšieho stolu si vezmeme popolník a rituál sa môže začať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (45)

Ono je to v podstate stále o tom istom a napriek tomu je to vždy čosi iné. I keď už veľmi dobre poznám nápojový lístok a presne viem, koľko bobuliek má na sebe rastlinka, ktorá stojí na stole, stále sa teším na teplú kávu a krátku cigaretu. Moje dva malé hriechy...

Milujem kávu. Jej silnú arómu a horkasto - sladkú chuť. Milujem ju ráno, na obed aj večer a aj medzi tým. Jednoducho vždy. Espresso, Latte, Viedenskú, Jávsku či Parížsku, je to jedno. Keď ma trápi zima, zahreje ma jedine čierna káva. V „kombinácii" s cigaretkou je to asi ten najomamnejší nápoj, ktorý existuje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tak si o nej teda niečo povedzme

Za pravlasť tohto omamného moku sa považuje Kafa Etiópii. V oriente bola obľúbená už v 15. Storočí. Ako by sa dalo čakať, predstavitelia cirkevnej moci jej zo začiatku neboli príliš naklonení, no dnes jej podľahol celý svet.

Najstaršia zmienka o káve sa dá nájsť v knihe arabského lekára Rhazema z desiateho storočia. Práve tento lekár, jej za rodisko určil plošinu pozdĺž jazera Tana v Etiópii. Tam divo rastie dodnes. Taktiež v 15. Storočí jej podľahli takisto v Arábii a Egypte. Samotné slovo Káva má pôvod v arabčine. Odvodené je od slova „qahwah", čo v preklade znamená sila. Neskôr sa dostala do Turecka, kde mala rozhodujúci význam pri svadbách. Do Európy sa káva dostala prostredníctvom benátskych kupcov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Môj najobľúbenejší citát týkajúci sa kávy vyslovil Charles Maurice de Talleyrand-Perigord. "Káva má byť čierna ako diabol, horúca ako peklo, čistá ako anjel a sladká ako láska"

...tí, čo ju milovali

Z ľudí, ktorí sú známi svojou veľkou láskou ku káve, môžeme spomenúť napríklad slávneho spisovateľa Honoré de Balzac, ktorý jej denne pri písaní svojich románov vypil úctyhodné množstvo, až 60 šálok.

Ďalej to bol filozof Voltaire. Ten takisto nezaháľal a denne bol do seba schopný vliať cez 50 šálok. Ludwig van Beethoven mal pri jej popíjaní jednu jedinú podmienku. Do šálky sa musela dostať dávka, predstavujúca 60 rozomletých kávových zrniečok a jeho kolega Johan Sebastian Bach o nej dokonca zložil kantátu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prvým „kávovým mestom" sa stal Londýn. V roku 1700 už bolo otvorených viac ako 3000 kaviarní a z pitia kávy sa stal módny trend. Bolo štýlové ju piť ráno a aj uprostred dňa. Dopyt po nej prudko rástol a majitelia kaviarní boli nadmieru spokojní. Zaradila sa medzi komerčne najvyhľadávanejšie plodiny na svete. Takto získala prívlastok Zelené zlato.

...a teraz sa ticho presuniem k rýchlovarnej kanvici a spravím si kávu. Zapálim cigaretu, pustím hudbu a budem, ako vždy, vychutnávať. Tú čarovnú arómu čiernej kávy, miešajúcu sa s cigaretovým dymom, ktorý stúpa čoraz vyššie a vyššie a vyššie.....

Mariana Tokarčíková

Mariana Tokarčíková

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu