Edith Piaf z Prahy

Autor: Mariana Tokarčíková | 21.1.2011 o 12:06 | (upravené 30.1.2011 o 16:19) Karma článku: 6,64 | Prečítané:  505x

Poznáme ju snáď všetci. Prvá dáma československého šansónu. Výrazná osobnosť umeleckej scény. Éterická herečka a šansonierka, Hana Hegerová.

Hana HegerováHana Hegerováhttp://www.supermusic.sk/obrazky/235354_Hana%20Hegerova%203.JPG

Kto by ju nebol poznal? Vlastným meno Carmen Farkašová - Čelková už pol storočia ohuruje svojím jedinečným altom a nenapodobiteľne dramatickou interpretáciou textu.

Už ako malá navštevovala hodiny baletnej prípravy Slovenského národného divadla a takisto sa učila hre na klavír. No ako sama hovorí, v tom čase to nebolo z lásky k umeniu. Bola vraj roztopašné a hyperaktívne dieťa a tak jej matka dúfala, že to bude spôsob ako si svoju prebytočnú energiu dokáže vybiť. Zároveň spomína, že cesta k spevu bola vraj čistá náhoda.

Po skončení strednej školy pracovala totiž ako úradníčka a po dokončení vysokej školy, dostala angažmá v Divadle Petra Jilemnického v Žiline. Tu vystupovala v činoherných roliach takmer päť sezón. Z divadla údajne odišla, vďaka ponuke kapelníka Juraja Belcerela. A tak, paradoxne sa skôr ako filmová a divadelná herečka presadila svojou neuveriteľnou interpretáciou šansónov. Boli to piesne domácich autorov, ako aj piesne z repertoáru Edith Piaf, Jacquesa Brela a mnohých ďalších. Podarilo sa. Kritiku aj publikum nadmieru zaujala! V zahraničí ju kritici nazývajú Veľkou dámou šansónu, Piaf z Prahy alebo aj Šansonierka so Slovanskou dušou.

Teraz má táto šansonierka skoro osemdesiat rokov a pred nedávnom nahrala "svoju poslednú štúdiovku", natrieskanú emóciami, Mlýnske kolo v srdci mém. Autorka hovorí, že je to vlastne splatenie dlhu vynikajúcim textárom, ktorí piesne na deske napísali priamo pre ňu. Je to akási plavba celým jej životom. Odraz jej spomienok a lások. Dielo, v ktorom sa stále pohráva so svojim neobyčajne čistým a silným hlasom, ktorý si publikum natoľko zamilovalo.

Tak sa táto dáma môže pyšne a s čistým svedomím nazývať Pani speváčkou. Jedno je však isté. V oblasti šansónu nemá táto úžasná osobnosť porovnateľnú konkurenciu.

 

 


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štátne mapy zhltli ďalšie státisíce, nevedno za čo

Ministerstvo dopravy si dalo za státisíce eur vypracovať analýzu, no zatiaľ ju nezverejnilo.

TECH

Prečo vznikla menopauza? Babičky sa delili o jedlo s celou rodinou

Ak má kosatka mláďatá vo vyššom veku, je možné že neprežijú.

TECH

Ako sa pravdou stalo najviac páčikov na internete

Falošné správy a moderná propaganda pomohli stvoriť populistov.


Už ste čítali?